Pompa ciepła – co to jest i jak działa?
Ze względu na swoje liczne zalety powietrzne pompy ciepła są coraz powszechniej wykorzystywane do centralnego ogrzewania domów i przygotowywania ciepłej wody. Dotyczy to zarówno nowo budowanych budynków, jak i starszych, które poddawane są modernizacji.
Do czego służy pompa ciepła?
Pompy ciepła działają dzięki wytwarzaniu obiegu ciepła pomiędzy obszarami, w których panują różne temperatury. Pobierają one ciepło z powietrza lub gruntu i przenoszą je do domowej instalacji grzewczej – na przykład grzejników lub systemu ogrzewania w podłodze. Ze względu na oferowaną dużą wydajność coraz szybciej rośnie ich popularność, a wielu ekspertów już dziś właśnie, taki sposób ogrzewania obiektów uważa za najlepszy spośród dostępnych na rynku.
Warto wspomnieć, że w 2021 roku nastąpił gwałtowny wzrost sprzedaży tych urządzeń o 80% w porównaniu do roku poprzedniego. Najczęściej wybierane były pompy ciepła typu powietrze/woda. Duże zainteresowanie Klientów tymi urządzeniami nie wynika tylko z chęci znaczącego obniżenia kosztów ogrzewania budynków, ale także możliwości zwiększenia swojego bezpieczeństwa energetycznego oraz uzyskania dofinansowania wymiany konwencyjnego źródła ciepła na pompę ciepła.
Jak działa pompa ciepła?
Działanie pompy ciepła polega na przeniesieniu energii z otoczenia (tzw. dolne źródło ciepła) do budynku, tak aby mogło ono efektywnie zasilać jego system grzewczy (tzw. górne źródło ciepła) – zarówno po stronie ogrzewania, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Pierwszym zadaniem pracy urządzenia jest odebranie i przekazanie energii z otoczenia – jeśli odbywa się to z gruntu, to wykorzystywany jest roztwór glikolu, a w przypadku powietrza – energia otoczenia zostaje przekazana bezpośrednio do obiegu czynnika roboczego. Za pomocą odebranego ciepła, następuje odparowanie czynnika roboczego w urządzeniu zwanym parownikiem. Kolejno, pary czynnika roboczego trafiają na zasilaną energią elektryczną sprężarkę, gdzie następuje podniesienie ich temperatury, a następnie oddanie ciepła skraplaczu, z którego podawane jest ciepło do obiegu grzewczego budynku. W wyniku tego procesu następuje skroplenie par czynnika roboczego (przyjmują one postać ciekłą pod wysokim ciśnieniem) i końcowo – obniżenie jego ciśnienia i zamknięcie cyklu.
W ramach Naszej usługi otrzymasz:
- profesjonalny dobór systemu fotowoltaicznego
- pomoc w pozyskaniu finansowania
- pośrednictwo w kontaktach z zakładem energetycznym
- monitoring uzysków i pracy instalacji
- aktywne wsparcie specjalistów Miner-va